Ara
  • Tolga Gündüz

Dijital Reklam Nedir?

İnsan ihtiyaçları ucu bucağı ve dolayısıyla da sınırı olmayan bir alandır. Hizmet sektörü ise insanların arz ve talepleri doğrultusunda gelişme gösteren ve insanların hem ihtiyaçlarını hem de beklentilerini karşılamak için kendisini sürekli geliştiren bir alandır. Dolayısıyla da gelişen hizmet sektörü doğrultusunda reklam ve pazarlama teknik ve yöntemleri de değişme kaydetmektedir.

Reklam ve pazarlama alanında özellikle son dönemlerde büyük bir öneme sahip olan dal ise dijital reklam olmuştur. Özellikle yüksek potansiyele sahip müşteri kapasitesi hedefleniyor ise bu durumda dijital reklam alanı büyük bir öneme sahip olmaktadır. Televizyon ve radyo gibi organlarda yapılan ve artık gelenekselleşmiş reklamlara nazaran internet alanında yapılan dijital reklam sayesinde daha yüksek potansiyelli müşterilere ulaşılırken aynı zamanda insanlara farklı hizmet seçenekleri de rahatlıkla sunulabilmektedir.


Dijital Reklam İle Neler Yapılabilir?

İnternet ortamında yani online ortamlarda yapılan ürün ve hizmet reklamlarına “Dijital reklam” adı verilmektedir. Sosyal medya siteleri, haber siteleri ve arama motorları dijital reklamların en yaygın şekilde yapıldığı alanlar olmaktadır. Dijital reklam öncelikle bir ürün ya da hizmetin kısa sürede geniş bir müşteri potansiyeline ulaştırılması açısından son derece önemli bir faaliyet olmaktadır.

Reklam bütçesi açısından televizyon ve radyo gibi reklam kanallarına göre oldukça ekonomik olan dijital reklam, ne kadar ekonomik ise bir o kadar da geniş kitlelere ulaşma gücü olan bir pazarlama yöntemi olmaktadır. Dolayısıyla da dijital reklam, tanıtımı yapılacak olan ürünün, markanın ya da hizmetin pazarlamacılık açısından hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf yapmasını sağlamaktadır.

Dijital Reklam Neden Önemlidir?

Geniş müşteri kitlesine oldukça ucuz bir ekonomi ile hızlı bir şekilde ulaşmayı başaran dijital reklam alanı pazarlama ve reklamcılık alanında fazlasıyla büyük bir öneme sahiptir. Çünkü dijital reklam sayesinde bir ürün, hizmet ya da bir marka insanlara hızlı ve kolay bir şekilde tanıtılırken bu hizmetlerin hızlı bir şekilde ilgi görmesini sağlamaktadır. Bu sayede tüketicilerde söz konusu olan ürün ya da hizmete yönelik bir merak ve talep oluşmaktadır. Bu durum ise aynı zamanda hızlı bir talep ve satış dengesi kurmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı hizmet sektöründe dijital reklam artık reklamcılığın bel kemiği haline gelmiştir

8 görüntüleme0 yorum